Niesłuszne zarzuty pod adresem Kliniki

W ostatnim numerze „Polityki” (nr 34/3275) opublikowano artykuł szkalujący Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus.

Pragnę Państwa poinformować, że nikt z redakcji “Polityki” nie skontaktował się  ani z dyrekcją szpitala, ani ze mną w wyżej opisanej sprawie. Mój numer telefonu i adres e-mail, jak Państwu wiadomo są  powszechnie dostępne.

Rzekome nieprawidłowości, zgłoszone przez byłych pracowników Kliniki były podstawą kilku wieloetapowych kontroli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia. W sprawie zgonu pacjentki trwa postępowanie wyjaśniające i jak dotąd nie postawiono nikomu żadnych zarzutów. Organy kontrolujące nie wstrzymały naszej działalności transplantacyjnej ani żadnej innej części praktykowanej tu chirurgii.

Pragnę zapewnić wszystkich Państwa, Pacjentów, jak i kolegów z kooperujących z nami ośrodków, że mimo trudnych warunków lokalowych i epidemii COVID-19 chorzy nadal mogą liczyć u nas na leczenie i przeszczepienie narządów na najwyższym światowym poziomie, z zachowaniem bezpieczeństwa, poszanowaniem etyki zawodowej i zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.

Maciej Kosieradzki

Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej